|
Opozicijos pareiškimas 2015-08-27 d. miesto Tarybos posėdyje
Mes, žemiau pasirašę Panevėžio miesto savivaldybės tarybos nariai, demokratiškų rinkimų būdų išrinkti į Panevėžio miesto savivaldybės Tarybą, atstovaudami savo rinkėjus, kurie savo balsais suteikė mums mandatus juos atstovauti savivaldybėje, liūdnai konstatuojame, kad dabartinis meras ir valdančioji dauguma, ruošiasi paminti elementarios demokratijos principus ir savo mėgavimąsį valdžia demonstruoja prieš tarybos opoziciją. Iki šiol sprendimus priėminėję galingo 23 balsų ,,buldozerio" principu jie matyt pavargo nuo opozicijos reiškiamos objektyvios kritikos ir pasiryžo iki šiol Panevėžio savivaldybės taryboje nematytam, neadekvačiam, desperatiškam ir liguistai paniškam žingsniui. Nors nemaža dalis valdančiojoje daugumoje esančių tarybos narių ėjo į rinkimus ir pateko į tarybą su demokratiniais lozungais, deja šiandien tarybai pateiktas savivaldybės tarybos reglamento projektas numato suvaržyti tarybos narių elementarią teisę užduoti klausimus jų rengėjams posėdžio metu iki vieno, o taip pat uždrausti replikuoti po ,,buldozeriu" priimto sprendimo. Reglamento komisijos pirmininkas ponas D.Viržonis, pristatinėdamas sprendimo projektą komitetams, pareiškė, kad ,,išklausinėkite kas neaišku per komitetų posėdžius". Bet ponas mere, tada malonėkite visus klausimus nukreipti į visus komitetus. Abejojame ar taip galėsite padaryti techniškai. Todėl konstatuojame dar kartą, kad apribodami galimybę tarybos nariui paklausti ir replikuoti, jūs galimai ruošiate dirvą priimti neteisingus, gal net ir nusikalstamus sprendimus. Juolab, kad šiam sprendimo projektui neatliktas antikorupcinis vertinimas. Nors rinkimų metu viešai deklaravote savo veiksmų skaidrumą ir jų antikorupcinę nuostatą, o kai kurių ir politinei daugumai priklausančių frakcijų pavadinimuose tebėra žodis ,,demokratų". Argumentas, kad greičiau baigsis tarybos posėdžiai ir bus taupomos lėšos yra populistinis ir klaidingas. Tame pačiame reglamento projekte jūs nustatote kiek valandų gali dirbti konkretus tarybos narys. Tas kiekis gerokai viršija iki šiol vykusių tarybos posėdžių trukmę. Taigi jūsų veiksmus logiškai paaiškina tik paniška opozicijos baimė, nes jie klausinėdami ir replikuodamipanevėžiečiams parodo tikruosius jūsų ketinimus. Todėl reikalaujame šį klausimą atidėti, gražinti į tarybos reglamento projektą demokratijos dvasią ir tik tada jį teikti tvirtinti tarybai. Taip pat atkreipiame dėmesį, kad mero ir administracijos vadovo teikiamas administracijos struktūros papildymas Sporto skyriumi yra ne kas kita, kaip dirbtinis etatų savivaldybėje pūtimas. Pareiškimą pasirašė opozicijoje esantys politikai: Vitalijus Satkevičius, Maurikijus Grėbliūnas, Gema Umbrasienė, Mantas Leliukas, Laimutis Sėdžius, Zita Kukuraitienė, Gintaras Šileikis ir Albinas Ivonaitis.
G.ŠILEIKIS. Prisimenant 100 Panevėžio valdžios dienų: ko daugiau - Prisikėlimo, savimylos ir snūstelėjimo?
Panevėžiečiams nuo rinkiminių šūkių dar ir šiandien ausyse spengia – Pavasaris, Prisikėlimas, Naują pasaulį sukursim (kažkada jau girdėta), šluosim , valysim ir t t . O darbai šimtadienio? Be kelių, jau buvusiųjų valdžių pradėtų ir tęsiamų, apie kuriuos naujoji valdžia net nebuvo girdėjusi ( tarsi iš kitos planetos ), deja, deja... Na nebent viešųjų ryšių išryškinimas... Tad norisi atverti akis ir patarti, parodyt kryptį, pažadint ! Juk Vilniaus ir Kauno miestų vadovai pluša išsijuosę, gražu pažiūrėt ! Suskaičiuokime panevėžiečių darbus :
- · Formuojant savivaldybės vadovybę, NEIŠGIRSTAS SVEIKO PROTO balsas ir palikti antrojo vicemero ir administracijos direktoriaus pavaduotojo postai – tai mokesčių mokėtojams kainuos per metus – 40 tūkstančių eurų, visai valdžios trijulei nustatyti didžiuliai Daugoka, bet reikia SAVUS pamaitinti !
- · . Gegužės mėnesį Vyriausybėje ir ministerijose formuojamas 2016 met
- · Kad karščiai svaigina vadovų galvas ir jiems šilta beiBet nenumaldomai artėjantis šildymo sezonas neramina panevėžiečius – kiek kainuos būsto šildymas? Važiuokit pas Premjerą, Energetikos ministrą dėl didesnių kvotų Panevėžio kogeneracinei elektrinei, už šilumą panevėžiečiai mokės mažiau ! Nes jau moka bene daugiausiai iš Lietuvos miestų.
- · Šalto vandens kainos daugiabučių ir individualiems namams VIENODOS ! Tarybos nariai vedžiojami skaičių džiunglėse, nors yra žinomi vandens kainų mažinimo keliai !.Bet užtai Aukštaitijos vandenų direktoriaus pavaduotojų tebeturime KETVERTUKĄ (solid ! Žadėtasis ,,Aukštaitijos vandenų’’ ir kitų pavaldžių įmonių valdžios depolitizavimas baigėsi neprasidėjęs,
- · Tas valdžios lovio TURINIO SALDUMAS! Šalin opoziciją iš komisijų, ten tik MES SAVO stimburius galim vizginti !
- · Neįkandamu riešutu tapo savivaldybės administracijos struktūros reorganizavimas ! Šaukiamasi VISAGALIO AUDITO, kuriam švystels 30 tūkstančių mokesčių mokėtojų eurų ! Ir kuriam nurodys, ką nurodyti atleisti ? O gal asmeniniais, ponai, susimok
- · Neregėtas ir negirdėtas dalykas - ieškoma DAUGUMOS PROGRAMA ! O gal vėl nepadaryti namų darbai!
Taigi šimtas Panevėžio valdžios darbo dienų labai literatūriškas. Kaip ir rinkiminės programos, tik viskas priešingai. Šimtadienio įspūdis primena arba Ilfo ir Petrovo ,,Dvylikos kėdžių '' - Didmeistrio pirmas ėjimas e2 į e4,o toliau kaip Dievas duos!, arba LAIMĖJAU, ATĖJAU, PASIKLYDAU !
D.ŠALTIS. Po trijų mėnesių darbo: „Kartu“ ar jau „Atskirai“ ?
Amerikiečių ekonomistas, politikos mokslų atstovas Anthony Downs išskiria du esminius partijų bruožus: patikimumą ir atsakingumą. Jo nuomone, patikimą partiją galima apibūdinti kaip tokią, kuri po rinkimų vykdo tai, ką žada ikirinkiminės kampanijos metu. Tai - atsakinga partija, nes ji radikaliai nekeičia savo politinės programos ir iš jos praeities veiksmų galima nuspręsti, kokie veiksmai gali laukti ateityje, - t.y. „pastovi“ partija. Pasak A. Downs‘o, jei partija nepatikima, žmonės tiesiog negali žinoti ir spręsti, ar partija (visuomeninis judėjimas) ketina įvykdyti duotus pažadus. Ar mūsų miestą valdantis visuomeninis judėjimas, nuolatos pabrėžiantis, kokia buvusi prasta praėjusios kadencijos Tarybos valdančioji dauguma, nenuvils rinkėjų, kuriems pažadėjo atiduoti savivaldą žmonėms?
Rinkiminės kampanijos metu Visuomeninis rinkimų komitetas „Povilas Urbšys už sąrašą Kartu“ (toliau – „Kartu“) kaip vieną iš pagrindinių savo prioritetų išskyrė „realiai veikiančią savivaldą, stiprios ir motyvuotos bendruomenės kūrimą”.
Liepos 30 d. Tarybos posėdžio pradžioje pasisakyti atėjo Dainius Mikeliūnas, atstovaujantis seniūnaičių sueigą. Priminsiu, kad seniūnaičių pagrindinės funkcijos yra atstovauti seniūnaitijos gyventojų interesams valstybės institucijose; skatinti bei prižiūrėti seniūnaitijos teritoriją; plėtoti ir organizuoti miesto kultūrinį ir sportinį gyvenimą. Veikiančios seniūnaitijos turėtų būti tos institucijos, per kurias gyventojai turėtų būti išgirsti miesto vadovų. D. Mikoliūnas, nevyniodamas žodžių į vatą, pasakė, kad „prieš rinkimus, dabartiniai savivaldybės vadovai žadėjo dirbti KARTU. Praėjo nemažas laiko tarpas, tačiau bendro darbo nejaučiame. Seniūnaičiai dirba atskirai, miesto meras nesurado laiko pasikalbėti“. Apmaudu, kad meras savo darbotvarkėje vis dar nesurado laiko priimti seniūnaičių, išklausyti jų problemų. D.Mikoliūnas Tarybos posėdyje priminė, kad seniūnaičiai laukia, kada miesto vadovai suras laiko išgirsti jų rūpesčius, jų pasiūlymus. Peržiūrėjus mero darbotvarkes akivaizdu, kad seniūnaičiams teks dar palaukti...Iš to susitikimo sau reklamos nepasidarysi, juk problemų mieste daugiau nei galima įsivaizduoti. Ir ne tik apaugę žolėm šaligatviai, kaip dažnai susikoncentruojama į tik tokią problemą. Nes yra į ką pabadyti pirštu.
Peršasi išvada, kad po daugiau nei trijų mėnesių darbo „Kartu“ jau bus pamiršusi savo pažadą išvaduoti miestą iš politinių interesų ir atiduoti savivaldą žmonėms. Seniūnaičių problema – ne vienintelis naujosios miesto valdžios duotas pažadas miestiečiams. Jaunimo reikalai taip pat buvo ne paskutinėje pažadų eilėje. Būtų gerai, kad bent jaunimo reikalams spręsti įkurtas komitetas nebūtų butaforija.
Buvusi Finansų ministrė Ingrida Šimonytė yra pasakiusi, kad paprastų rinkėjų atmintis yra ne daugiau trijų mėnesių. Gal tuo vadovaudamasi naujoji miesto galva linkusi pamiršti skambius rinkiminius pažadus.
Bet. Bet visada buvo ir bus žmonių, kuriems rūpi, kad duoti pažadai virstų tikrais darbais. Tad jeigu „Kartu“ – stipriausia jėga miesto Taryboje – nori atsikratyti nepatikimųjų vardo, ji turi pradėti daryti tai, ką žadėjo. O kol kol žadėti darbai gula į įprastą šabloną, telieka pasakyti, kad tokius trijų darbo mėnesių rezultatus būtų padariusi bet kuri kita politinė jėga.
Z.KUKURAITIENĖ. PALAPNOKIM, BROLIAI IR SESĖS...
Šiandien vykusiame miesto Tarybos posėdyje kaip niekada aiškiai miesto valdančioji dauguma, vedina visuomeninio judėjimo “Kartu”, nedviprasmiškai pasakė miesto bendruomenėms, kad joms nebus leista deleguoti tų žmonių, kuriuos jos nori matyti komisijose, darbo grupėse. Jose dirbs tik tie, kurie lojalūs, o tiksliau paklusnūs judėjimui “Kartu”. Netgi Darbo partijos (kuri dalyvauja valdančiojoje daugumoje) atstovui Alfonsui Petrauskui buvo pagrūmota pirštu ir užvertos durys į Panevėžio miesto Vietos veiklos grupės valdybą. Jau apie tai, kad opozicijos nariams būtų suteikta tokia malonė, nebėra nė ką kalbėti. Tiesiog opozicija, perpratusi “Kartu” vadovavimo stilių, siūlo kandidatus tik tam, kad suteiktų valdančiajai džiaugsmo. Nes negi gaila duoti saldainuką, - t.y. pasimėgavimą valdžia ir galia. Juk tai pradedančiųjų politikų liga, kuria persergama. Tiesa, yra išimčių. Pirštais nebadysime, jie labai aiškiai matomi, ypač iš rašinių ir pasisakymų spaudoje. Bet nuo to tik linksmiau. Nepakantumas opozicijai, jos nuomonei labai ryškus, tačiau tai, ką šiandien pademonstravo miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas - verta atkreipti ir miestiečių dėmesį. O jis nebalsavo už sprendimą dėl Etikos ir procedūrų komisijos sudarymo. Išvadas kiekvienas pasidarykite patys. Savosios piršti nesinori, nes ji gali būti ir netiksli. O gal meras pats paaiškins miestiečiams, kodėl toks buvo jo pasirinkimas?
Paaiškėjo ir dar vienas svarbus valdančiosios daugumos bruožas - saviems galima viskas, arba beveik viskas. Administracijos direktoriaus pavaduotojai, gaunančiai už papildomus darbo krūvius nemenką priedą prie algos, leista papildomai padirbėti kaip projekto vadovei. Taigi aišku, kad darbo krūviai ne tokie, už kuriuos reikalingi priedai. Bet, kaip sakoma, šiltame gardelyje lovis ne toks mažas, galima ne tik pavalgyti, bet ir palapnoti. Tad tikėtis, kad “Kartu” pradės vykdyti priešrinkiminius pažadus ir išgyvendins politinę korupciją savivaldybės įmonėse - menki šansai. Juolab kad pasklido kalbos, jog keturi buvę konservatoriai, vardan postų perbėgę į priešininkų stovyklą, pasiprašė priimami į “Kartu” komandą. Kad keturiukės, save įvardinusios nepartiniais konservatoriais, strategui Vidmantui Baltramiejūnui būtų stabilesnė AB “Aukštaitijos vandenys” kėdė.
Opozicija apie 100 naujosios valdžios darbo dienų
1. Kaip vertinate pirmąkart tiesiogiai išrinkto mero darbą?
Išskirtume ypatingai greitą atsitraukimą nuo rinkiminės retorikos ir perėjimą prie seniai politinių partijų patikrintų veikimo būdų – skaldyk ir valdyk, kalbėk viena - daryk kitą, smerk iki tavęs dirbusius, stabdyk bei ignoruok opoziciją bei kitos nuomonės pasireiškimus, reguliuok ,,kėdes‘‘ politiniams partneriams ir t.t. Kadangi naujasis meras turi didelį miesto žiniasklaidos palaikymą, buvo plačiai viešinami geri norai, kurie greitai dužo į faktinių aplinkybių, nepatyrimo ir ambicijų uolas. Panašu, kad pats meras dėl to jaučiasi nejaukiai, ką jau kalbėti apie mus. Tiesiogiai rinktas meras tęsia pradėtus netiesiogiai rinktų merų darbus – ir tai nėra savaime blogai, jeigu užmirštume rinkimines kalbas - daug kalbėjo apie prastą veiklą, netgi atsiribojo nuo buvusios valdžios darbų, tačiau visi pradėti praėjusios kadencijos darbai tebevyksta, neišspręstas nei vienas užsitęsęs ginčas su miestiečiais, gilėja verslininkų ir miesto gyventojų ,,rūšiavimas‘‘ bei supriešinimas, o kai kuriuose darbuose netgi galima įžvelgti ne itin gerų dalykų. Reikėtų gilesnės analizės, kokiu būdu Dailės galerijos konkursą laimėjo vienas iš "Mums svarbu" rėmėjų ir netgi pats firmos vadovas bandė laimę rinkimuose. Gal tai atsitiktinumai – bet stebėtinai greitai prioritetiniais tampa su judėjimo ,,Kartu‘‘ atstovų miesto Taryboje bei šalininkų interesais susiję projektai. Šias tendencijas kol kas stebime, sukaupę visas geranoriškumo atsargas. Nustebino mero įkarštis keisti viešai apsvarstytas miesto strategijas, neįvardinant to motyvų ir priežasčių, bei apie tai diskutuojant tik uždarame etatinės valdžios rate. Anksčiau to nėra buvę. Jeigu palygintume V.Satkevičiaus ir R.M.Račkausko darbo metodus - negalėtume įžvelgti didesnių skirtumų - daug renginių lankymo ir fotografavimosi kitų pasiekimų fone, o rimti projektai ir darbai lieka nuošaly, nebent taip pat bręsta kabinetų tyloje. Netgi savivaldybės biudžetas, kurį rinkiminės kampanijos metu taip svajojo pertvarkyti visuomeninis komitetas "Kartu", liko nepajudintas, - taigi naujoji dauguma su meru priešaky rieda ne tik kad senais bėgiais, bet ir apšiurusiuose vagonuose. Nėra suprantama ir situacija Panevėžio regiono plėtros taryboje – aplinkinių savivaldybių merai vėl neišrinko Panevėžio miesto mero šios tarybos pirmininku. Gaila, kad iki šiol taip ir nesustyguota Tarybos veikla ir tai galimai susiję taip pat ir su silpnu patarėjų korpusu.
2. Kaip vertinate savivaldybės administracijos direktoriaus darbą ?
Turint omenyje direktoriui ir jo dviems pavaduotojams nuo pirmos darbo dienos mokamus didžiulius priedus, nemaloniai nuskambėjo praslydusi direktoriaus rauda apie didelį darbo krūvį. Jis tikrai didelis, bet toks buvo visada. Nesulaukiame žadėtosios LEAN pradžios. Nustebino ketinimai leisti biudžeto pinigus nepriklausomam administracijos veiklos auditui atlikti, kai Muda faktai yra tiesiog akivaizdūs, o gera LEAN turi prasidėti nuo vidinės analizės ir savianalizės. Kol kas Taryba nėra gavusi jokių administracijos siūlymų dėl esminių dalykų. Tikrai gražesniais tapo miesto gėlynai, bet jie taip ir nesklinda tolyn nuo miesto centro... Teko ne kartą kreiptis atskirais miestiečių klausimais, bet skirtumo su ankstesnių direktorių darbu nepajutome – keli atsirašymai, o po to nustota net atsakinėti.
3. Ką naudingo patiems per 100 dienų pavyko nuveikti ?
Turint omenyje, kad pagrindinis Tarybos veiklos instrumentas yra darbas komitetuose ir komisijose, kurių formavimas Panevėžyje žiauriai užsitęsė, taip pat tai, kad komitetams ir komisijoms vadovauja valdančiųjų atstovai, šis klausimas opozicijai būtų lyg ir per ankstyvas – ji 100 dienų darbo neturėjo. Į kai kurias komisijas mūsų apskritai nepriėmė, kas būtų sunkiai suvokiama anksčiau. Nagrinėjome atskirus miestiečių klausimus, Ūkio komitete mūsų iniciatyva bus svarstoma gąsdinanti situacija su ,,Panevėžio energijos‘‘ gaminamos šilumos kainomis, kurios iš mažiausių tarp didžiųjų Lietuvos miestų per kelis metus tapo didžiausiomis. Galų gale įkalbinome valdančiųjų atstovus Kontrolės komitete bent išklausyti, kaip planuojamas savivaldybės turto ir lėšų auditavimas ir kas iš to iki šiol išeidavo. Dėl valdančiosios daugumos baimių neleista opozicijos nariams tapti stebėtojais savivaldybės įmonėse, todėl sieksime jų efektyvumo svarstymo Kontrolės komitete, nors tam kol kas aršiai priešinamasi. Džiaugiamės galėję padėti organizuoti miesto profesinių sąjungų susitikimą su naujojo socialinio modelio kūrėjais – tai nepaprastai svarbu miestui ir regionui su dideliu nedarbo lygiu.
4. Ko nepavyko nuveikti ir kokios tam priežastys ?
Nepavyko įrodyti, kad opozicija tiesiog būtina bet kokioje demokratinėje veikloje ir todėl jos atstovai turi būti visose formuojamose savivaldybės struktūrose. Ar dėl tokios situacijos labiau kaltas įrodinėjantis, ar įrodymų negirdintis - spręsti ne mums. Nepasiekta, kad vandens kainos būtų visiems panevėžiečiams vienodos , nenuskriaudžiant nei vienos gyventojų grupės. Dar nebaigėme įrodyti, kad planuojamas Jurginų gatvės koridorius deklaruojamų transporto srautų problemų ne tik neišspręs, bet ir jas pagilins.