Dailės galerijoje – tekstilėje atkurti žymių menininkų kūriniai
Gruodžio 13 d. 17 val. Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaroma unikali paroda „Dar kartą istorija“ iš 8-osios tarptautinės Kauno bienalės „TEXTILE 11: DAR KARTĄ-ŠOKAM-PIRMYN“.
„Bienalės paroda „Dar kartą istorija“, prieš iškeliaudama į turą po užsienio šalis - Estiją, Portugaliją, - pirmąsyk stabtels Panevėžyje ir duos retą galimybę meno gerbėjams pamatyti įspūdingus kūrinius“, - džiaugiasi Dailės galerijos direktorė Jolanta Lebednykienė.
Parodos idėja – tekstilės, kaip reprodukuojančios, atkuriančios meno kūrinį, samprata. Kompiuterizuotomis žakardo staklėmis išausti ir atkurti jau egzistuojantys, tik kitoje materijoje (ne tekstilės), žymių Lietuvos menininkų tapybos, grafikos kūriniai ir videokadrai.
„Parodos „Dar kartą istorija” kuratorė Rasa Andriušytė-Žukienė apklausė šiuo metu aktyviai kuriančius tekstilės menininkus, kokie lietuvių kūrėjai ir jų kūriniai yra padarę įtaką jų kūrybiniams sprendimams ar yra tiesiog įsimintini, tapę vizualiosiomis ikonomis. Iš įvardytų kūrinių atrinkta kolekcija, tapusi subjektyvia (tekstiliška) XX–XXI a. Lietuvos meno istorija”, - teigia bienalės vadovė, menotyrininkė Virginija Vitkienė.
Menininkės Monika Žaltauskaitė-Grašienė ir Daiva Zubrienė tekstiliškai interpretavo Liudo Truikio, Viktoro Petravičiaus, Rimvido Jankausko-Kampo, Marijos Teresės Rožanskaitės, Igorio Piekuro, Kazimieros Zimblytės, Sofijos Veiverytės, Alberto Veščiūno, Jono Meko, Eglės Velaniškytės, Aušros Andziulytės, Vilmanto Marcinkevičiaus, Šarūno Saukos, Lauros Garbštienės, Alekso Andriuškevičiaus, Audronės Petrašiūnaitės, Prano Griušio ir Jono Gasiūno kūrybą. Šioje parodoje nėra apeliuojama į kūrinių originalų ir tekstilinių jų versijų analogiškumą bei tikslumą. M. Žaltauskaitė-Grašienė ir D. Zubrienė šios parodos kūrinius išaudė įmonėse „Audėjas“ (Lietuva) ir „Ekelund“ (Švedija).
Pasak Indrės Rukšaitės, šios tekstilinės interpretacijos provokuoja žiūrovą gilesniems apmąstymams, kviečia jį diskutuoti ne tik apie originalo ir kopijos santykį, bet ir apie Lietuvos meno istorijos suvokimą, jos išskirtinumą, reikšmingumą, pažadina senų ir naujų pojūčių.
Ryšių su visuomene skyrius ir Dailės galerijos inf.