Ugdymo karjerai veiklos A. Lipniūno progimnazijoje
2019 m. rugsėjo mėn. buvo parengta ir direktoriaus įsakymu patvirtinta Profesinio orientavimo veiklų įgyvendinimo 2019-2020 m. m. programa.
Per šį laikotarpį profesijos patarėja vedė 2 klasės valandėles: spalio mėn. 5b klasėje (“Kas yra karjera”), lapkričio mėn.7a klasėje (“Kodėl svarbu laikytis susitarimų”). Lapkričio mėn. vyko viktorina 5 klasių mokiniams “Profesijų pasaulyje”, kurią vedė profesijos patarėja, taip pat vyko susitikimas 8 klasių mokiniams su V. Mikalausko menu gimnazijos atstovais. Gruodžio mėn. aštuntokai susitiko su 5-sios gimnazijos atstovais ir sužinojo apie mokymosi šioje gimnazijoje galimybes.
Mokiniai noriai dalyvauja profesinio veiklinimo išvykose, kuriose susipažįsta su įvairiomis profesijomis tiesiog darbo vietose. Spalio mėn.7b klasė lankėsi miesto savivaldybėje, 8a ir 8b klasės – pas garsų stiklo dailininką Marką Eckstrandą, lapkričio mėn. 5b klasė lankėsi Panevėžio apygardos teisme, 2a klasė – Naujamiesčio kultūros centro Dailės galerijoje, 2b klasė – UAB “Megamas export”, 3b klasė – ESO praktinių mokymų centre.
Lapkričio 28 d. progimnazijoje vyko turininga ugdymo diena – Karjeros diena, kurią organizavo Ugdymo karjerai darbo grupė. Šią dieną 1-8 klasių mokiniai dalyvavo įvairiose veiklose, kurių pagrindinis tikslas buvo padėti mokiniams pagilinti įvairias karjeros kompetencijas (saves pažinimo, karjeros galimybių pažinimo, karjeros planavimo), įgyti naujų žinių apie būsimą profesinį gyvenimą, susipažinti su įvairiomis profesijomis.
1-4 klasėse vyko pokalbiai apie įvairias profesijas, mokinių tėvelių profesijas, finansinio raštingumo pamokos, kūrybiniai įvairių profesijų pristatymai, mokiniai žiūrėjo filmukus apie įvairias profesijas ir t.t. Tėveliai vedė Sėkmės pamokas visose pradinėse klasėse.
5-8 kl. mokiniai taip pat dalyvavo Sėkmės pamokose: 5a kl. tokią pamoką vedė slaugytoja ir eigulys, 6a kl. ir 6b kl. – bibliotekininkė, 7a kl. – buvusi mūsų progimnazijos mokinė, dabar 5-sios gimnazijos dvyliktokė Viktorija, 7 b kl. – mokytoja Sandra.
5-ųjų klasių mokiniai rašė rašinėlius “Mano svajonių profesija” ir piešė piešinius, 6-7 klasių mokiniai turėjo pamoką “Mano karjeros kompetencijos”: atliko įvairius savęs pažinimo testus, aiškinosi, kokios profesijos jiems tiktų pagal dabartinius gebėjimus, įgūdžius, su mokytojais aptarė testų rezultatus.
Pagilinti karjeros kompetetncijas mokiniams labai padėjo praktiniai kūrybiniai seminarai aktų salėje su “Tutolabs Kids” (įmonė “Mokinio karjera”) atstovais Remigijumi Jakščiu ir Agne Ašmonaite. Šie susitikimai buvo organizuoti atskirai 6-ųjų, 7-ųjų ir 8-ųjų klasių mokiniais. Saviugda, savęs pažinimas ir ugdymas karjerai yra būtinas kiekvienam moksleiviui. Remigijus puikiai rado bendrą kalbą su mūsų mokiniais, atliko su jais įvairias kūrybines užduotis, remdamasis savo patirtimi puikiai motyvavo mokinius planuoti savo ateitį, turėti svajonių, kantriai jų siekti, davė 10 puikių patarimų, kaip būti sėkmingam. Mokinius sužavėjo Remigijaus išsilavinimas, kantrybė siekiant savo tikslų, gebėjimas įdomiai bendrauti.
Vėliau 5-8 klasių mokiniai lankėsi įvairiose miesto įstaigose, kur praktiškai susipažino su profesijomis, sužinojo labai daug naujo ir įdomaus. 5a ir 5b kl. mokiniai apsilankė kultūros centre “Garsas”, 6a kl. – Vyriausiajame policijos komisariate, 6b kl. – Panevėžio centriniame pašte, 7a kl. – Panevėžio turizmo informacijos centre, 7b kl. – Panevėžio apygardos teisme, 8a ir 8b kl. – UAB “Plastara”.
Po išvykų mokiniai pildė refleksijos lapus „Karjeros medis“. Iš jų buvo parengta paroda. Ši karjeros diena buvo buvo tikrai turininga, įvairi ir praturtino mokinių žinias bei įgūdžius.
Gruodžio mėn. vyko finansinio raštingumo diena 3b klasėje: mokiniai tapo įmonės „Keksiukų kepyklėlė“ darbuotojais, o mokytoja Danguolė Kviliūnienė šios įmonės vadove. Įmonės darbuotojai susipažino su sąvokomis „bendruomenė, pilietiškumas, ekonomika, ryšiai, profesiniai įgūdžiai, norai ir poreikiai, defektas, naujovė, gamyba, kokybė , prekės, paslaugos, gamyba ir kt.“. Visi puikiai suprato, kaip bendruomenėje veikia įmonė. Norėdami gauti užmokestį už darbą, visi turėjo kiekvieną keksiuką pagaminti kuo geresnį. Suprato, kad jeigu kepėjas iškeps prastų keksiukų, jų niekas nepirks. Komandos varžėsi, kuri pagamins daugiau keksiukų, mąstė, kaip sukurti naujų rūšių keksiukų, kuriais galėtų prekiauti kepėjas. Pastebėjus defektą, įmonės vadovė Danguolė, už juos nesumokėjo atlyginimo. Daug apie darbo našumą. Smagiausia buvo technologijų kabinete kepti tikrus keksiukus. Įmonės darbuotojai, 3b klasės mokiniai, sukūrė naujų skonių ir naujos išvaizdos keksiukų. Kiekvienas darbuotojas už atliktą darbą gavo JA žaidybinių pinigų ir Žinių ekų.
Gruodžio mėn. 3a klasės mokiniai lankėsi Panevėžio lėlių vežimo teatre. Mokiniai apžiūrėjo teatrą, „pasimatavo“ įžymių žmonių delno įspaudus, grožėjosi teatro lėlėmis. Kaip kuriamas teatras, kaip gaminamos, dažomos ir valdomos lėlės papasakojo teatro aktoriai. Vaikai susidomėję stebėjo trumpus šešėlių teatro, pirštininių, plančetinių, vėlinių marionečių ir kitų lėlių atliekamus etiudus.
Profesijos patarėja mokytoja Dainora Raudienė