Ar reikia išdeklaruoti mirusį asmenį?
Asmeniui mirus, jo gyvenamosios vietos deklaravimo duomenys panaikinami automatiškai.
Pakeičiau savo gyvenamąją vietą. Ar reikia išsideklaruoti iš senosios gyvenamosios vietos?
Ne. Deklaruojant gyvenamąją vietą nauju adresu, gyvenamosios vietos deklaravimo duomenys senuoju adresu panaikinami automatiškai.
Noriu deklaruoti išvykimą iš Lietuvos, nes gyvenu užsienio valstybėje, bet neturiu elektroninės bankininkystės (ar kitų el. priemonių), o Lietuvos Respublikos ambasada labai toli. Kokiu būdu galiu deklaruoti išvykimą iš Lietuvos?
Galite užpildytą nustatytos formos išvykimo deklaraciją su asmens dokumento kopija siųsti paštu deklaravimo įstaigai (Panevėžio miesto savivaldybės Vidaus administravimo skyriaus Dokumentų valdymo poskyriui Laisvės a. 20, LT-35200 Panevėžys).
Ar galiu deklaruoti gyvenamąją vietą turėdamas nuomos ar panaudos sutartį?
Taip. Nuomos ar panaudos sutartis, kuri sudaryta su gyvenamojo būsto savininku ar jo įgaliotu asmeniu, – tai savininko sutikimas apsigyventi patalpoje. Pateikus dokumentą, leidžiantį apsigyventi patalpoje, atskiro savininko sutikimo nereikia.
Ar reikia gyvenamojo būsto savininko sutikimo, norint kartu deklaruoti savo nepilnamečio vaiko gyvenamąją vietą?
Jeigu vienas iš vaiko tėvelių jau yra deklaravęs savo gyvenamąją vietą konkrečiu adresu, vaiko gyvenamoji vieta deklaruojama be atskiro būsto savininko sutikimo.
Ar deklaruojant naują gyvenamąją vietą ne savo nuosavybės teise priklausančiame būste reikia būsto savininko (bendraturčių) sutikimo?
Taip. Sutikimas duodamas kartu atvykus į gyvenamosios vietos deklaravimo įstaigą arba gyvenamąją vietą norintis deklaruoti asmuo, atvykęs į deklaravimo įstaigą, turi pateikti rašytinį savininko sutikimą (patvirtintą notaro ar seniūno) arba nuomos ar panaudos sutartį.
Deklaruojant gyvenamąją vietą elektroniniu būdu, savininkas sutikimą pateikiaelektroninėmis priemonėmis.
Ar galiu pakeisti gyvenamosios vietos deklaravimo duomenis kito pilnamečio asmens turėdamas notaro, seniūno ar kito įgalioto pareigūno patvirtintą įgaliojimą?
Su įgaliojimu negalima pakeisti kito asmens deklaruotos gyvenamosios vietos.
Kitą asmenį, jeigu asmuo globojamas ar neveiksnus ir esate globėjas (rūpintojas) ar neveiksnaus asmens atstovas, ir turite tai patvirtinančius dokumentus, deklaruoti gyvenamąją vietą galite be jo paties.
Visais kitais atvejais kiekvienas pilnametis asmuo nustatytos formos gyvenamosios vietos deklaraciją pateikia asmeniškai.
Ar galiu išdeklaruoti savo sutuoktinį, kuris kartu nebegyvena?
Ne. Teisės aktai neleidžia panaikinti sutuoktinio gyvenamosios vietos deklaravimo duomenų.
Man reikia gyvenamosios vietos deklaravimo pažymos. Kaip galiu ją gauti? Ar būtina atvykti į Savivaldybę?
Pažymą galima užsisakyti elektroniniu būdu (jeigu savo tapatybę galite patvirtinti elektroninėmis priemonėmis):
ar atvykti į Panevėžio miesto savivaldybės priimamąjį (Laisvės a. 20, Panevėžys).
Darbo laikas:
Pirmadieniais–ketvirtadieniais nuo 8 iki 17 val.,
penktadieniais nuo 8 iki 15.45 val.
Savivaldybės priimamasis dirba be pietų pertraukos. Švenčių dienų išvakarėse darbo diena trumpinama 1 val.
Esu įtrauktas į gyvenamos vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą vieneriems metams. Kokie būtų mano veiksmai pasibaigus terminui?
Nepasikeitus aplinkybėms, dėl kurių buvote įtrauktas į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą (neįsigijus būsto, nesudarius nuomos ar panaudos sutarties ar būsto savininkui nedavus sutikimo Jums deklaruoti gyvenamąją vietą), Jūs galite pateikti pakartotinai prašymą su papildomais dokumentais, kurie įrodo ryšį su Panevėžio miestu dėl įtraukimo į gyvenamos vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą terminuotam ne ilgesniam kaip 12 mėn. laikotarpiui.
Ar galiu išimti pažymą apie asmens deklaruotą gyvenamąją vietą už kitą pilnametį asmenį?
Tik jeigu turite notaro, seniūno ar kito pareigūno patvirtintą įgaliojimą ar esate teismo sprendimu paskirtas globėju (rūpintoju) ar neveiksnaus asmens atstovu. Kitais atvejais pilnametis asmuo pažymą gali išsiimti tik pats asmeniškai.
Buvo pakeistas adresas (gatvė ar namo numeris). Ar gyvenamosios vietos deklaravimo duomenys nauju adresu bus pakeisti automatiškai?
Ne. Gyvenamosios vietos deklaravimo duomenys automatiškai nepakeičiami. Dėl duomenų pakeitimo į gyvenamosios vietos deklaravimo įstaigą pagal teritoriją turi kreiptis patalpos savininkas ar asmuo, kurio deklaruota gyvenamoji vieta nurodyta neteisingu adresu, ir pateikti prašymą dėl gyvenamosios vietos deklaravimo duomenų pakeitimo.
Įsigijau būstą. Ar gyvenamoji vieta bus deklaruota automatiškai?
Ne, gyvenamoji vieta nėra deklaruojama automatiškai įsigijus nekilnojamąjį turtą. Pakeitus gyvenamąją vietą per 1 mėn. laikotarpį turite pateikti gyvenamosios vietos deklaraciją deklaravimo įstaigai pagal teritoriją, kurioje įsigijote turtą. Tai galite padaryti:
- elektroniniu būdu per www.epaslaugos.lt ar www.registrucentras.lt/savitarną;
- atvykus į Panevėžio miesto savivaldybės priimamąjį.
Laisvės a. 20, Panevėžys
Darbo laikas:
Pirmadieniais–ketvirtadieniais nuo 8 iki 17 val.,
penktadieniais nuo 8 iki 15.45 val.
Savivaldybės priimamasis dirba be pietų pertraukos. Švenčių dienų išvakarėse darbo diena trumpinama 1 val.
Ar gimus vaikui gyvenamoji vieta deklaruojama automatiškai.
Ne. Vienas iš vaiko tėvelių, išsiėmęs gimimo akto išrašą iš Civilinės metrikacijos skyriaus, turi kreiptis dėl gyvenamosios vietos deklaravimo.
Galite deklaruoti gyvenamąją vietą:
- elektroniniu būdu www.epaslaugos.lt arba www.registrucentras.lt/savirana);
- atvykus į Panevėžio miesto savivaldybės priimamąjį (Laisvės a. 20, Panevėžys).
Darbo laikas:
Pirmadieniais–ketvirtadieniais nuo 8 iki 17 val.,
penktadieniais nuo 8 iki 15.45 val.
Savivaldybės priimamasis dirba be pietų pertraukos. Švenčių dienų išvakarėse darbo diena trumpinama 1 val.
Ar galiu vaiko gyvenamąją vietą deklaruoti pas senelius?
Jeigu seneliai yra teisėti vaiko globėjai (rūpintojai), jie deklaruoja vaiko naują gyvenamąją vietą savo adresu. Jeigu ne, vaiko gyvenamoji vieta deklaruojama su vienu iš tėvelių esant santuokai, jeigu tėvai išsituokę, – su tuo iš tėvelių, su kuriuo teismo sprendimu nustatyta vaiko gyvenamoji vieta.
Kaip deklaruoti savo gyvenamąją vietą?
Norint deklaruoti savo gyvenamąją vietą arba patikslinti jos duomenis, asmuo turi kreiptis į vietos seniūniją arba savivaldybę. Deklaruoti gyvenamąją vietą taip pat galima ir internetu - per Elektroninių valdžios vartų (www.epaslaugos.lt) ar Registrų centro savitarnos portalą (www.https://www.registrucentras.lt/savitarna/).
Kur yra kaupiami gyventojų gyvenamosios vietos adresai ir kaip jie naudojami?
Gyventojų deklaruotos gyvenamosios vietos adresai kaupiami Gyventojų registre. Jų duomenimis naudojasi įvairios šalies įstaigos, kurios kaskart turi juos atnaujinti. Kiekviena šių registrų duomenis naudojanti įstaiga pati nusistato šių duomenų gavimo ir atnaujinimo tvarką bei periodiškumą.
Kur ir kaip pasitikrinti Gyventojų registre įrašytus savo deklaruotos gyvenamosios vietos duomenis?
Susipažinti su Gyventojų registre tvarkomais asmens gyvenamosios vietos deklaravimo duomenimis galima:
1. prisijungus prie Registrų centro savitarnos (www.ipasas.lt/index.php?app=gyvreg);
2. atvykus į Registrų centro klientų aptarnavimo padalinį;
3. siunčiant prašymą paštu adresu Lvovo g. 25-101, 09320 Vilnius;
4. siunčiant prašymą elektroniniu paštu [email protected].
Kaip žinoti, ar asmens deklaruotos gyvenamosios vietos duomenys yra tikslūs?
Pirma, patikrinti, ar asmens deklaruotos gyvenamosios vietos adresas atitinka visas adresą sudarančias sudedamąsias dalis, t.y. nurodytas patalpos numeris pastate ar pastato numeris gatvėje arba gyvenamojoje vietovėje.
Jeigu objektas yra savivaldybės centre, turi būti nurodytas miestas, gatvė, namo numeris, korpuso numeris (jeigu yra), buto numeris (jeigu yra), pvz.: Kaunas, Savanorių pr. 120 K5-12; Klaipėda, J. Basanavičiaus g. 17-24B.
Jeigu adreso objektas yra ne savivaldybės centre, turi būti nurodyta savivaldybė, miestas (miestelis), gatvė, namo numeris, korpuso numeris (jeigu yra), buto numeris (jeigu yra), arba savivaldybė, seniūnija, kaimas, gatvė (jeigu yra), namo numeris, buto numeris (jeigu yra), pvz.: Elektrėnų sav., Semeliškių sen., Senųjų Būdų k., Trakų pl. 10., Utenos r. sav., Daugailių sen., Garnių k. 15.
Antra, įsitikinti, kad adresas įregistruotas Adresų registre bei Nekilnojamojo turto registre įrašyto adreso duomenys atitinka Adresų registro duomenis. Patikrinti ar adresas įregistruotas Adresų registre galima portale www.regia.lt esančioje Adresų paieškoje.
Jeigu bent viena iš nurodytų sąlygų nėra tenkinama, asmens deklaruotos gyvenamosios vietos duomenys yra netikslūs.
Pastatui (patalpai) nėra suteiktas adresas arba suteiktas adresas neįregistruotas Adresų registre.
Jei pastatui (patalpai), kuriame norima deklaruoti gyvenamąją vietą, nėra suteiktas adresas, asmeniui, pageidaujančiam deklaruoti gyvenamąją vietą, reikalinga kreiptis į savivaldybę arba seniūniją su prašymu suteikti adresą.
Jei adresas suteiktas, tačiau neįregistruotas Adresų registre, asmeniui, pageidaujančiam deklaruoti gyvenamąją vietą, reikalinga kreiptis į savivaldybę arba seniūniją su prašymu pateikti adreso duomenis Adresų registrui.
Pastatas neįregistruotas Nekilnojamojo turto registre.
Dėl pastato ir teisių į jį įregistravimo Nekilnojamojo turto registre asmuo turi kreiptis į Registrų centrą ir pateikti prašymą įregistruoti pastatą bei nuosavybės teises į jį, taip pat aktualią pastato kadastro duomenų bylą ir statybos teisėtumą patvirtinančius dokumentus, priklausomai nuo statinio kategorijos.
Jeigu gyvenamasis pastatas kaimo gyvenamosiose vietovėse buvo pastatytas iki 1989 m. sausio 1 d., kartu su prašymu Registrų centrui ir pastato kadastro duomenų byla turi būti pateikta savivaldybės ar archyvo išduota pažyma apie įrašus ūkinėse knygose.
Pastato (patalpos) savininkas yra miręs, o paveldėjimo teisės perėjimas paveldėtojui nėra įformintas teisės aktų nustatyta tvarka.
Paveldėjimo teisės klausimais pirmiausia reiktų kreiptis į notarą. Jeigu asmuo, kuris kreipiasi į deklaravimo įstaigą ir yra pastato (patalpos) teisių perėmėjas, jis turėtų kreiptis į mirusio asmens paskutinės gyvenamosios vietos notarą bei gauti paveldėjimo teisės liudijimą ir paviešinti jį Nekilnojamojo turto registre kaip apie šio turto savininką.
Nuosavybės teisė į paveldėtą nekilnojamąjį turtą gali būti registruojama notaro išduoto paveldėjimo ar nuosavybės teisės liudijimo arba Europos paveldėjimo pažymėjimo pagrindu.
Asmuo nori patikslinti netikslius savo gyvenamosios vietos deklaravimo duomenis, nurodydamas pilną adresą.
Jeigu asmens gyvenamosios vietos adresas neatitinka adresą sudarančių sudedamųjų dalių, deklaravimo įstaigai asmuo turi pateikti prašymą dėl deklaravimo duomenų ištaisymo ar neteisingų duomenų pakeitimo.
Jeigu adresas nėra įregistruotas Adresų registre, asmuo turėtų kreiptis į savivaldybę arba seniūniją su prašymu suteikti adresą.
Nepavyksta deklaruoti savo nepilnamečių vaikų gyvenamąją vietą savo gyvenamosios vietos adresu.
Pirmiausia asmuo turėtų pasitikrinti, ar jo deklaruotos gyvenamosios vietos duomenys yra tikslūs ir teisingi. Žr. atsakymą nr. 4.
Jeigu gyvenamosios vietos duomenys yra neteisingi, atsižvelgiant į netikslių duomenų priežastis, atitinkamai asmuo turi kreiptis į Registrų centrą dėl pastato ar patalpos ir teisių į jį (ją) įregistravimo Nekilnojamojo turto registre, inicijuoti nekilnojamojo daikto kadastrinius matavimus, jeigu nekilnojamojo daikto kadastro duomenų byla nesudaryta, ar kreiptis į savivaldybę dėl adreso suteikimo.
Pastatas buvo nugriautas arba sudegė ir yra išregistruotas iš Nekilnojamojo turto registro.
Asmuo deklaravimo įstaigai turi pateikti gyvenamosios vietos deklaraciją ir deklaruoti savo gyvenamąją vietą nauju adresu.
Asmens gyvenamoji vieta buvo deklaruota patalpose, kurios buvo padalintos ar sujungtos.
Asmuo turi pateikti gyvenamosios vietos deklaraciją ir deklaruoti savo gyvenamąją vietą nauju adresu.
Asmuo išvyko į užsienį, tačiau nedeklaravo išvykimo iš Lietuvos Respublikos.
Užsienio valstybėje gyventis asmuo išvykimą gali deklaruoti užsienio valstybėse esančiose Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose.
Nepriklausomai nuo to, kada asmuo išvyko į užsienį, asmuo laikomas deklaravusiu gyvenamosios vietos pakeitimą, t. y. išvykimą iš Lietuvos Respublikos nuo deklaravimo duomenų įrašymo Gyventojų registre dienos.
Kur galiu pasitikrinti ar mano deklaruotos gyvenamosios vietos duomenys teisingi?
Dalis Lietuvos, taip pat ir Panevėžio miesto savivaldybės gyventojų nėra pateikę duomenų apie tikslų savo deklaruotos gyvenamosios vietos adresą gyvenamosios vietos deklaravimo įstaigai. Šie duomenys svarbūs pristatant laiškus, siuntas ir kitą korespondenciją. Pasitikrinti savo deklaruotos gyvenamosios vietos adresą galima Registrų centro interneto svetainėje ČIA.
Vienlapę skrajutę „Neleiskite laiškui pasiklysti“ rasite ČIA.